|
|
Ilekroć jest mowa o klęsce żywiołowej należy przez to rozumieć katastrofę naturalną lub awarię techniczną, których skutki zagrażają życiu lub zdrowiu dużej liczby osób, mieniu w wielkich rozmiarach albo środowisku na znacznych obszarach, a pomoc i ochrona mogą być skutecznie podjęte tylko przy zastosowaniu nadzwyczajnych środków, we współdziałaniu różnych organów i instytucji oraz specjalistycznych służb i formacji działających pod jednym kierownictwem.
Katastrofa naturalna - rozumie się przez to zdarzenie z działaniem sił natury, w szczególności wyładowania atmosferyczne, wstrząsy sejsmiczne, silne wiatry, intensywne opady atmosferyczne, długotrwałe występowanie ekstremalnych temperatur, osuwisk ziemi, pożary, susze, powodzie, zjawiska lodowe na rzekach i morzu oraz jeziorach i zbiornikach wodnych, masowe występowanie szkodników, chorób roślin lub zwierząt albo chorób zakaźnych ludzi czy też działanie innego żywiołu.
Awaria techniczna - rozumie się przez to gwałtowne, nieprzewidziane uszkodzenie lub zniszczenie obiektu budowlanego, urządzenia technicznego lub systemu urządzeń technicznych powodujące przerwę w ich używaniu lub utratę ich właściwości.
Należy tez pamiętać, że katastrofą naturalną lub awarią techniczną może być również zdarzenie wywołane działaniem terrorystycznym.
Zdarzenia wywołane na skutek katastrof naturalnych jak i awarii technicznych noszące znamiona stanu klęski żywiołowej mogą objąć każde miasto i gminę. Tak też i na terenie Helu możesz się spotkać z tego typu zdarzeniami, które mogą wystąpić szybko i bez ostrzeżenia. Planowanie na okoliczność wystąpienia jakiegokolwiek niebezpieczeństwa - w tym zakresie - wymaga rozważenia wszystkich możliwych scenariuszy. Jeśli będziesz mógł pozostać w domu pamiętaj, że elektryczność, woda, ogrzewanie, usługi telekomunikacyjne i transportowe mogą funkcjonować z przerwami albo wręcz nie działać przez długi okres czasu. Dlatego też specjaliści sugerują, by w momencie otrzymania informacji o zdarzeniu, zaopatrzyć się w odpowiednią ilość jedzenia, wody, lekarstw i innych niezbędnych artykułów, z których będzie mogła korzystać Twoja rodzina.
Podstawowymi artykułami ( poza żywnością ), które powinny cały czas być przechowywane w Twoim domu są: woda, środki opatrunkowe ( apteczka ), gaśnica, ubrania i pościel, narzędzia, latarka, radio na baterie, zapasowe baterie ( do radia i latarki ), świece, zapałki. Trzymaj je w domu tam, gdzie będą Ci najbardziej potrzebne, w jednym łatwym do niesienia pojemniku takim jak np. : torba podróżna, plastikowy pojemnik, plecak turystyczny lub worek, itp. Przechowuj je w dogodnym miejscu, a gdy masz samochód to trzymaj w nim ich pomniejszoną wersję. Zawartość przechowuj w nieprzepuszczających powietrza torebkach. Pamiętaj o wymianie przechowywanej wody i artykułów żywnościowych (daty umieszczaj na pojemnikach). Sprawdź zgromadzone środki i ponownie przeanalizuj swoje potrzeby. Skonsultuj się ze swoim lekarzem pierwszego kontaktu lub aptekarzem odnośnie przechowywanych lekarstw i zaktualizuj listę potrzebnych medykamentów.
W czasie zagrożeń sprawdzaj jak radzą sobie Twoi krewni i sąsiedzi, przede wszystkim zaś osoby starsze i niepełnosprawne. W miarę możliwości pomóż im zaplanować albo rozmieścić zapasy, z których będą korzystać. W razie potrzeby skontaktuj się z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Urzędzie Miasta Helu ( tel. 6750 404 ) i zasięgnij informacji odnośnie form i miejsc pomocy dla osób starszych i niepełnosprawnych.
Woda
Dokonaj zakupu wody butelkowanej. Zaplanuj dla każdej osoby około 3 litrów wody na dzień. Wodę należy przechowywać w chłodnym, ciemnym miejscu z przestrzeganiem terminu ważności jej spożycia, który jest wypisany na butelce.
Żywność
Przechowuj 3-5 dniowy zapas nie psującej się łatwo żywności dla każdej z osób. Jedzenie nie powinno wymagać przechowywania w lodówce, przyrządzania lub gotowania, nie powinno też wymagać w ogóle - lub jedynie małą ilość - wody.
Oto przykłady: łatwe do spożycia konserwy mięsne, puszkowane owoce i warzywa; soki, mleko i zupy w puszkach lub kartonach; przyprawy, takie jak: cukier, sól i pieprz; wysokoenergetyczne pożywienie jak masło, galaretki, niskosolone krakersy, wysokokaloryczne batony i inne produkty zawierające duże ilości słodu, ziarna sezamowego, rodzynek, suszonych owoców, płatków zbożowych, orzechów i miodu; witaminy; jedzenie dla dzieci i osób na specjalnej diecie; herbatniki; twarde cukierki; kawa rozpuszczalna i słodzone płatki zbożowe.
Produkty takie, jak: kasza, ryż i makaron, mleko w proszku, kukurydza, ziarna soi, zgromadzone w większych ilościach, mogą być przechowywane dłużej.
Apteczka
Skompletuj zestaw na wypadek nagłego zdarzenia. Powinny się w nim znaleźć plastry z opatrunkiem w różnych rozmiarach, jałowe gaziki, plaster hypoalergiczny, trójkątne chusty, sterylne opatrunki gazowe w zwoju, podtrzymujące opaski z dzianiny o różnej szerokości, nożyczki, igły, nasączone chusteczki higieniczne, woda utleniona, środek antyseptyczny, termometr, szpatuły, tubka wazeliny lub innego środka nawilżającego, agrafki, mydło antybakteryjne, rękawiczki gumowe i krem z filtrem ochronnym UVA/UVB. Ponadto należy tam umieścić: aspirynę, środki przeciwbólowe, leki przeciwbiegunkowe, węgiel lekarski (w przypadku biegunek i zatruć pokarmowych), syrop przeciwkaszlowy, leki przeczyszczające oraz leki na nadkwaśność.
Narzędzia i zapasy
Trzymaj następujące przydatne przedmioty: radioodbiornik na baterie, latarkę, zapasowe baterie, taśmę, folię aluminiową, linę, piłę, naczynia do jednorazowego użytku ( tj. min. kubki plastikowe, plastikowe talerze - mogą być też papierowe - i sztućce ), otwieracz do konserw i nóż podręczny, małą gaśnicę ABC, namiot składany, kombinerki, klucz francuski, kompas, zapałki lub zapalniczkę, plastikowe pudła, worki foliowe o różnej grubości, papier i ołówek lub długopis, igły i nici, zakraplacz, gwizdek. Spośród środków sanitarnych: paczkowany papier toaletowy, mydło i detergent w płynie, podpaski i wkładki higieniczne dla kobiet, plastikowe torby na śmieci, plastikowe wiadro z pokrywą, środek dezynfekujący i wybielacz chlorowy.
Ubranie i pościel
Dla każdej z osób przygotuj jeden lub dwa komplety ubrań na zmianę, mocne buty, ewentualnie obuwie robocze, odzież przeciwdeszczową, koce lub śpiwory, czapkę i rękawiczki, ocieplaną bieliznę i okulary przeciwsłoneczne.
Dodatkowe środki
Dzieci - preparaty do pielęgnacji, mleko zastępcze, pieluszki, butelki, mleko w proszku, lekarstwa, zabawki.
Dorośli - lekarstwa bez recepty i na receptę, protezy zębowe, okulary i / lub soczewki kontaktowe oraz preparaty do ich pielęgnacji, środki higieny osobistej, pieniądze.
Ważne dokumenty rodzinne - polisy ubezpieczeniowe, dokumenty potwierdzające tożsamość, numery rachunków bankowych, karty bankomatowe, czeki, adresy i telefony kontaktowe, akty notarialne, testamenty, papiery wartościowe - akcje i obligacje, książeczki zdrowia ( w tym szczepień ), ważne numery telefonów, legitymacje ubezpieczeniowe, jak też prawo jazdy i dowód rejestracyjny samochodu.
Wszystko w opakowaniu zabezpieczającym przed wilgocią.
W obliczu bardzo poważnych zagrożeń może dojść do ewakuacji Twojego domu lub całej społeczności lokalnej.
Gdyby kiedykolwiek doszło do takiej sytuacji PAMIĘTAJMY aby każdy posiadał swój plan ewakuacji ( z trenu swojej posesji, mieszkania ) i miał przygotowane rzeczy pierwszej potrzeby, które możemy szybko ze sobą zabrać.
Plan ewakuacji winien obejmować co najmniej dwa miejsca spotkania w czasie niebezpieczeństwa. Wybierz jedno miejsce poza domem na wypadek nagłego niebezpieczeństwa, takiego jak np. pożar. Wybierz, co najmniej jedno miejsce poza najbliższym sąsiedztwem na wypadek gdybyś nie mógł wrócić do domu.
Plan kontaktowania się podczas niebezpieczeństwa. Wybierz jedną osobę ( z rodziny, przyjaciół ) spoza Helu, by była punktem kontaktowym dla członków rodziny i Ciebie na wypadek gdybyście byli rozdzieleni. Upewnij się czy wszyscy posiadają informacje ułatwiające kontakt, takie jak: numery telefonów, adresy e-mail.
PAMIĘTAJ, że władze lokalne mogą wezwać do ewakuacji z obszarów szczególnego ryzyka, gdzie być może przebywasz.
Gdy zostaniesz powiadomiony o ewakuacji to zachowaj spokój, słuchaj uważnie osób kierujących akcją i postępuj zgodnie z ich wskazówkami.
Jeśli jesteś pewny, że masz jeszcze czas, skontaktuj się z rodziną, by powiedzieć im gdzie się udajesz i kiedy spodziewasz się przybycia.
Odetnij dopływ : wody, prądu i gazu.
Zagaś otwarty ogień : w kuchni węglowej, piecu czy kominku.
Jeśli musisz szybko zdecydować co zabrać z sobą, to zabierz ( uwzględniając każdego członka rodziny ) :żywność, wodę, środki opatrunkowe, lekarstwa które aktualnie używasz, środki sanitarne, ręczniki, odzież na zmianę, śpiwór lub koc, naczynia do jednorazowego użytku, otwieracz do konserw i nóż podręczny, zapałki, worki foliowe, papier i ołówek do pisania, radio i latarkę z zapasowymi bateriami, ważne dokumenty rodzinne, a także pieniądze, klucze do domu i samochodu.
Jeśli planujesz jechać samochodem w chwili wystąpienia zagrożenia, ustal czy droga przez Półwysep Helski ( Nr 216 ) jest przejezdna. Jeżeli nie jest przejezdna to udaj się na miejsce zbiórki wskazane przez organa gminy i podporządkuj się osobom kierującym ewakuacją.
Słuchaj radia, lokalne stacje będą przekazywały informacje na temat ruchu na drogach.
Jeżeli masz samochód, to przechowuj w nim zimowy zestaw ratunkowy. Odpowiedni zestaw zawiera : koce, latarkę, łopatę, przewody rozruchowe, sól lub popiół do posypywania nawierzchni, lokalne mapy drogowe, wysokokaloryczne pożywienie jak : produkty zawierające duże ilości słodu, ziarna sezamowego, rodzynek, suszonych owoców, płatków zbożowych, orzechów i miodu, jak również puszki z sokami.
PAMIĘTAJ o zabraniu telefonu komórkowego i ładowarki. Nawet w przypadku nie opłaconych usług skontaktujesz się z numerem :Policja - 997 i 112; Straż Pożarna - 998 ; Pogotowie Ratunkowe - 999.
Pobierz Instrukcję postępowania na wypadek sytuacji kryzysowej
|
|
|